Wyszukiwarka
nieruchomości
Rodzaj
nieruchomości
Zadatek w umowie przedwstępnej, a brak zapłaty
jgf web
03.01.2023
Zapewne kupując lub sprzedając nieruchomość spotkaliście się z terminem umowy przedwstępnej. Ma ona za zadanie chronić obydwie strony transakcji. Umowa cywilno-prawna lub akt notarialny (obydwie formy są prawidłowe, chociaż wiążą się z różnymi czynnościami i kosztami, a także innymi konsekwencjami w razie złamania jej warunków).
Kluczowymi częściami dokumentu są między innymi wyszczególnione strony transakcji, tj. osoba sprzedająca oraz kupująca. Należy także określić opis nieruchomości (rodzaj własności, adres, powierzchnię lokalu i numer księgi wieczystej) oraz jej cenę, a co za tym idzie wysokość zaliczki bądź zadatku (lub informację o jego braku, co rozwiniemy w dalszej części artykułu). Pozostałymi, ważnymi elementami są: termin podpisania ostatecznej umowy sprzedaży, termin przekazania lokalu czy szczegóły dotyczące płatności. Jednak podanie tych ostatnich informacji nie jest wymagane.
Często obydwa terminy stosuje się zamiennie, jednak jest to błędne. Zaliczka stanowi po prostu ułamek ceny mieszkania (lub domu), ale nie jest zabezpieczeniem wykonania końcowej umowy sprzedaży. Jeśli nie zostanie ona podpisana, zaliczka wróci do kupującego. Inaczej jest z zadatkiem, który ma być gwarantem wypełnienia postanowień umowy przedwstępnej. Jeśli jedna ze stron nie wywiązuje się z postanowień umowy, druga może od niej odstąpić zachowując zadatek (lub otrzymać jego zwrot i 100% rekompensaty, w zależności od tego o której stronie mowa).
Może jednak zdarzyć się sytuacja, gdy zadatek nie będzie wymagany przez żadną ze stron lub zwyczajnie nie zostanie wpłacony. Nie jest to jednak równoznaczne z automatycznym rozwiązaniem umowy, jeśli jedna ze stron nie dopilnuje jej warunków. Postanowienia obowiązują w dalszym ciągu, wywołując określone skutki prawne - np. w postaci postępowania sądowego lub komorniczego. Oznacza to oczywiście, że chociaż wpłata zadatku może chronić obydwie strony w umowie, nie stanowi jedynego zabezpieczenia - którym umowa przedwstępna jest sama w sobie.